Kalendarz

Wrzesień 2020 Październik 2020 Listopad 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

BIP

Zbieramy nakrętki

Polona - biblioteka cyfrowa

Mała książka wielki człowiek

paczka literacka


Drukuj Email
środa, 06 maja 2020 15:49

Szanowni Państwo!
W trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo przedstawiamy następujące, konieczne zalecenia dla czytelników:
- można tylko zwrócić i wypożyczyć książki
- brak dostępu do komputerów, Internetu, prasy i katalogów kartkowych
- do Biblioteki należy przychodzić w maseczce i rękawiczkach
- we wskazanym miejscu należy zdezynfekować ręce - rękawiczki
- przy stanowisku wypożyczeń, oddzielonym pleksi, może przebywać tylko 1 osoba
- pozostałe osoby prosimy o czekanie: druga osoba na parterze, kolejna osoba na zewnątrz budynku (zachowanie bezpiecznej odległości)
- zwracane książki należy włożyć do oznaczonych skrzynek po wcześniejszym podaniu tytułów lub numerów; Nie można dotykać ani wypożyczać książek znajdujących się w oznaczonych skrzynkach
- książki zwrócone nie będą mogły być wypożyczane przez 1 tydzień (kwarantanna)
- nie będzie wolnego dostępu do księgozbioru
- książki podaje bibliotekarz, po ewentualnym, wcześniejszym zamówieniu telefonicznym, emailowym
- zachęcamy do przeszukiwania i zamówień online pod adresem: https://szukamksiążki.pl

osoby z objawami grypopodobnymi prosimy o nieodwiedzanie biblioteki.

Poprawiony: niedziela, 30 sierpnia 2020 13:32
 
Narodowe czytanie 2020 Drukuj Email
sobota, 05 września 2020 07:15

 
Konkurs dla czytelników Drukuj Email
piątek, 28 sierpnia 2020 07:24

Co tydzień będziemy zamieszczać 2 fragmenty powieści. Państwa zadaniem jest odgadnięcie tytułów książek, z których fragmenty pochodzą. Dla osób, które udzielą prawidłowej odpowiedzi telefonicznie lub mailowo, przewidziane są nagrody-upominki.

                                                                   Zapraszamy!

 

Fragment nr 1

„… Ruszyli końmi i po niejakim czasie zatrzymali się naprzeciw dziada, który schodząc z pagórka niezmiernie powoli szukał przed sobą kosturem drogi. Był to starzec rzeczywiście ogromny, chociaż widziany z bliska przestał im się wydawać wielkoludem. Sprawdzili też, że był zupełnie ślepy. Zamiast oczu miał dwie czerwone jamy. Brakowało mu również prawej dłoni, na miejscu której nosił węzeł uczyniony z brudnej szmaty. Białe włosy spadały mu aż na ramiona, a broda sięgała pasa. - Nie ma chudzina ni pacholęcia, ni psa i sam omackiem drogi szuka…

To rzekłszy zeskoczyła żywo ze stępaka i zatrzymała się tuż przed dziadem poczęła szukać pieniędzy w skórzanej kalecie wiszącej u jej pasa.

Dziad też usłyszawszy przed sobą tupot koński i gwar wyciągnął przed siebie kostur i podniósł do góry głowę, jak czynią ludzie ślepi. - Pochwalony Jezus Chrystus! - rzekła dziewczyna – Rozumiecie, dziadku, po krześcijańsku? ...”

 

Fragment nr 2

„… Rzędy kobiet czerwieniły się na kopaniskach… rozległ się gruchot zsypywanych do wozów kartofli… miejscami orano jeszcze pod siew… stada krów srokatych pasły się po ugorach… długie, popielate zagony rdzawiły się młodą szczotką zbóż wschodzących… to gęsi, niby płaty śniegów, bieliły się na wytartych, zrudziałych łąkach… krowa gdzieś zaryczała… ogniska się paliły i długie, niebieskie warkocze dymów ciągnęły się nad zagonami… Wóz zaturkotał albo pług zgrzytnął o kamienie… to cisza znowu obejmowała ziemię na chwilę, że słychać było głuchy bełkot rzeki i turkot młyna, schowanego za wsią, w zbitym gąszczu drzew pożółkłych… to znowu śpiewka się zerwała lub krzyk nie wiadomo skąd powstały leciał nisko, tłukł się po bruzdach i dołach i tonął bez echa w jesiennej szarości, na ścierniskach oprzędzonych srebrnymi pajęczynami, w pustych, sennych drogach, nad którymi pochylały się jarzębiny o krwawych, ciężkich głowach… to włóczono role i tuman szarego, przesłonecznionego kurzu podnosił się za bronami, wydłużał i pełzał aż na wzgórze i opadał, a spod niego, niby z obłoku, wychylał się bosy chłop, z gołą głową, przewiązany płachtą – szedł wolno, nabierał ziarna z płachty i siał ruchem monotonnym, nabożnym i błogosławiącym ziemi, dochodził do końca zagonów, nabierał z worka zboża, nawracał i z wolna podchodził pod wzgórze...”

Poprawiony: niedziela, 13 września 2020 19:18
 
Narodowe czytanie 2020 Drukuj Email
piątek, 28 sierpnia 2020 07:38

Narodowe czytanie

W tym roku po raz dziewiąty odbędzie się Narodowe Czytanie. Nasza biblioteka tradycyjnie weźmie w nim udział. Jednak ze względu na zaistniałą sytuację, gdy wszyscy staramy się poradzić sobie z epidemią, dbając o bezpieczeństwo naszych użytkowników i sympatyków, udział naszej placówki w Narodowym Czytaniu będzie miał inną formę. 5 września na kanale Youtube oraz stronie internetowej biblioteki zostanie opublikowane nagranie zawierające wcześniej przeczytaną przez pracowników biblioteki treść „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Zachęcamy do przeczytania dramatu Juliusza Słowackiego w domowym zaciszu, wśród najbliższych lub wysłuchania jego treści z kubkiem aromatycznej kawy lub ulubionej herbaty. Wszyscy wierzymy, że dziesiąta, jubileuszowa odsłona akcji zachęcającej Polaków do czytania dzieł naszych największych pisarzy odbędzie się w tradycyjnej formie – wspólnego spotkania. Poniżej zamieszczamy list Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 

„Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszam Państwa do Narodowego Czytania Balladyny Juliusza Słowackiego w sobotę 5 września. Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy.

Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury Balladyny według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji. Jestem przekonany, że ten wyjątkowy utwór, którego inscenizacje trwale zapisały się w historii polskiego teatru, my także przeczytamy na wiele różnych i oryginalnych sposobów, które są stałym walorem Narodowego Czytania i poprzez które tę akcję współtworzą Polacy w różnym wieku w tak licznych miejscach w Polsce i na całym świecie.

Ufam, że – wzorem lat ubiegłych – i tym razem podczas Narodowego Czytania każdy z Państwa odkryje swoją Balladynę, oddając się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem. Mam głęboką nadzieję, że wspólne Narodowe Czytanie po raz kolejny dostarczy nam dużo radości w obcowaniu z wybitną polską literaturą.

Zapraszam Państwa do Narodowego Czytania 2020!”

 

Z wyrazami szacunku i sympatii

Andrzej Duda

 
Jak zrobić z dzieckiem własną książkę leporello? Drukuj Email
środa, 26 sierpnia 2020 08:05

Anna Kaszuba-Dębska – malarka, pisarka, ilustratorka, autorka filmów animowanych i warsztatów dla dzieci i dorosłych na warszawskich targach książki pokazała, jak można ciekawie spędzić czas z dzieckiem.

Zobaczycie państwo, w jaki prosty sposób zrobić z dzieckiem autorską książeczkę o nazwie reporello (co oznacza publikację klejoną z kart tekturowych). Potrzebnych jest kilka niewyszukanych rzeczy, a zabawy przy tym może być co niemiara.

Proszę kliknąć w link i obejrzeć, jakie to łatwe i proste.

http://wielki-czlowiek.pl/jak-zrobic-z-dzieckiem-wlasna-ksiazke-leporello/

 
Wakacyjny konkurs - 52 5246080 Drukuj Email
piątek, 26 czerwca 2020 11:44

Konkurs wakacyjny

Biblioteka Publiczna w Pakości zaprasza dzieci w wieku 6-8 lat do udziału w wakacyjnym konkursie telefonicznym. Trzy pierwsze osoby, które zadzwonią do biblioteki w każdą środę (lipiec, sierpień), w godzinach od 13.00 do 14.00 i udzielą prawidłowej odpowiedzi na zadane pytanie- otrzymają upominek.

Prosimy, aby dzwonili rodzice/opiekunowie i przekazywali telefon dzieciom.

 
Kuba Michalski Drukuj Email
niedziela, 09 sierpnia 2020 19:10

Kolejny raz polecamy i zachęcamy do wysłuchania utworu w wykonaniu Kuby Michalskiego. Tym razem to klasyka- „Stepy Akermańskie” A. Mickiewicza.Kuba Michalski zaprezentował się już naszym czytelnikom kilka lat temu.

https://youtu.be/Khe53vy6SKg

 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 1 z 73

Godziny Pracy

Poniedziałek - 08:00 - 16:00
Wtorek - 08:00 - 16:00
Środa - 08:00 - 16:00
Czwartek - 08:00 - 16:00
Piątek - 08:00 - 16:00
Zapraszamy!!

Zapowiedzi


W zbliżającym czasie brak zapowiedzi
Pokaż wszystkie wydarzenia

Zdjęcia

Jakiego typu książki czytujesz najczęściej?
 

Kto nas ogląda?

Naszą witrynę przegląda teraz 104 gości 
Biblioteka Publiczna w Pakości